Świeża nać pietruszki zimą

Uprawa pietruszki zimą w domu to idealne rozwiązanie na niedobór witamin zimą dla całej rodziny. Wystarczy korzeń pietruszki, ziemia i troszkę chęci.


Pietruszka to roślina korzeniowa uprawiana w klimacie umiarkowanym co oznacza, iż nie wymaga wysokich temperatur, ale w czasie krótkich dni zimy potrzebuje przede wszystkim światła oraz trochę wilgoci. Najważniejsze to zachować proporcje: im więcej ciepła, tym większe zapotrzebowanie na światło i wilgoć. Jednak z tym ostatnim czynnikiem nie możemy nigdy przesadzić. Lepiej lekko przesuszyć korzeń niż go zalać, gdyż szybko zgnije.

Skąd pietruszkę mieć zimą?

Najprostszym sposobem jest kupno sadzonek pietruszki naciowej w markecie. Później jednak trudno utrzymać ją w domu, gdyż w naszych mieszkaniach jest cieplej i panuje mniejsza wilgotność powietrza. Dlatego warto przesadzić zioła do większej doniczki z dodatkiem dobrej ziemi.
Jak uprawiać zioła w mieszkaniu

Możemy także wysiać nasiona. Nie jest to sposób dla niecierpliwych, gdyż nasiona pietruszki kiełkują kilka do kilkunastu dni, później roślina musi wyrosnąć co sprawi, iż docelowy efekt otrzymamy dopiero po kilkunastu tygodniach.

Chyba najstarszym sposobem, polecanym także dla amatorów ogrodników jest pędzenie korzeni pietruszki. Wsadzamy je do dobrej jakości ziemi (tak aby, sam szczyt korzenia był widoczny), ustawiamy w miarę ciepłym miejscu i podlewamy umiarkowanie, ziemia musi być lekko wilgotna. Gdy pojawią się pierwsze liście, zapewniamy dużo światła.Autor: Redakcja Mól Ogrodnik