Barwy ogrodu - dokładnie zaplanujemy ogród!

Najważniejszą barwą ogrodu jest zieleń i jej odcienie, którymi cieszymy się gdy wszystkie rośliny przekwitły,a nie przebarwiają się w ciepłe barwy jesieni. Dodając kolejne kolory z palety barw należy pamiętać, iż nie wszystkie pasują do całości.
Tarcza kolorów

Ogrody nigdy nie powinny być monotonne kolorystycznie, ale także istnieją określone zasady w doborze barw roślin i dodatków.

Koło barw dzielimy na kolory ciepłe i zimne:
1. Do pierwszej grupy zaliczmy żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony i bordowy.
2. W drugiej grupie zimnych kolorów znajduje się fiolety, niebieski, brązowy oraz zielony.

ZASADA doboru:
Łączymy kolory z jednej grupy, bądź z obu, zestawiając je kontrastowo. Ponieważ w ogrodzie dominującym kolorem jest zieleń i jej odcienie, barwy kwiatów i liści dobierzmy względem stylu domu, przyszłego ogrodu i efektu jaki chcemy uzyskać dzięki nim. Przyjmując iż budynek jest w tonacji zimnej, kolory ogrodu powinny być także zimne, a tylko częściowo "ocieplone" na przykład niskim podszyciem bylin i kwiatami krzewów. Przyciągną wzrok, ale nie zagłuszą harmonii zimnych kolorów liści i pędów drzew, krzewów.

Rzeczywistość w praktyce

Najczęstszym błędem jaki popełniamy tworząc ogród jest dobór pojedynczych roślin nie tworzących wcześniej założonej ogólnej koncepcji. Przez to wybieramy przypadkowo drzewa i krzewy o rożnych barwach i fakturze liści, nie dopasowane do siebie, a przecież to one tworzą szkielet kompozycji ogrodu.

Czerwone, żółte, zielone i niebieskie liście rożnych gatunków połączone razem stworzą obraz na którym nie będzie wiadomo gdzie należy skupić wzrok.

Barwy ciepłe i jasne skupiają na sobie wzrok, rozjaśniają i akcentują miejsce jednocześnie skracając perspektywę. Zimne natomiast poszerzają perspektywę, doskonale wtapiając się w tło zieleni.

Harmonia kolorów
Kontrast kolorów

Należy pamiętać, iż ogród jest takim obrazem, który odbieramy głównie zmysłem wzroku, dlatego kolory są jego podstawą.

Tekst: Beata Dulko-Kaszowska