Cięcie drzewek owocowych

W przedwiośniu możemy ciąć jabłonie i grusze. Na drzewa pestkowe przyjdzie czas latem po zbiorach. Są wrażliwe na przymrozki i zranienia przez wydzielaną żywicę, dlatego lepiej poczekać z redukcją korony.

Wszelkie zabiegi związane z drzewami owocowymi mają na celu uzyskania jak największej ilości dobrych owoców. Cięcie jest także takim zabiegiem, gdyż dzięki formowaniu korony rośliny zwiększamy dostęp światła do owoców. Są one lepiej wybarwione, a tym samym słodsze.

Przed przystąpieniem do zabiegu cięcia zwróćmy uwagę na ogólny pokrój drzewa oraz jego morfologię.

Drzewa ziarnkowe (grusza i jabłoń) w przeciwieństwie do pestkowych nie wydają typowych pąków kwiatowych, z których powstaje sam kwiat, ale pąki liściowe oraz mieszane.

Pąk liściowy jest stosunkowo niewielki i niepozorny. Pojawia się zarówno na krótkopędach jak i na długopędach.

Pąk kwiatowy jest okazalszy i - w zależności od gatunku - może się pojawić tylko na długopędzie, tylko na krótkopędzie lub na obu pędach. Powstaje on jednak już rok wcześniej, a w następnym roku następuje tylko jego rozwój.

Czasem możemy wyróżnić także pąki mieszane u grusz i jabłoni -to tzw. pąk kwiatostanowy.

Cięcie, jeśli wykonywane regularnie, nie zredukuje ilości pąków kwiatowych i mieszanych na drzewie. Jednak jeśli chcemy mocno zredukować koronę należy pamiętać, iż najkorzystniejszą formą drzewa owocowego samotnie rosnącego jest forma wrzecionowata. Ma kształt choinki - posiada silny przewodnik, a jej odgałęzienia we wszystkich kierunkach są pochylone od pnia pod kątem 70-90st.

Taką formę trudno jest uzyskać bez ciągłej regulacji, dlatego przede wszystkim należy:
1- ścinać wilki,
2- usuwać wszystkie pędy, które kierują się do środka korony,
3- usuwać chore i obumarłe konary;
4- zabezpieczać rany specjalną maścią bądź farbą emulsyjną.

Zetnijmy wilki -wybujałe pędy jednoroczne
Zabezpieczmy rany maścią

Ważne jest, by nawozić drzewa które intensywnie ścinamy. Im są starsze tym więcej substancji pokarmowych zużyją na produkcję drewna, a pozbawienie ich konarów może im bardzo szkodzić!

Autor: Beata Dulko-Kaszowska