Urszula Giercarz: ekologiczne sprzątanie jest ważne

Czystość w zgodzie z ekologią? Stosowanie specjalistycznych produktów dedykowanych do ekologicznego i zdrowego sprzątania, czy wykorzystanie znanych od wieków, naturalnych środków jak sok z cytryny, ocet czy szare mydło? Pomysłów jest wiele, ważne, by je skutecznie stosować. Jak to zrobić? Radzi Urszula Giercarz z poznańskiej firmy Office and Home.
Urszula Giercarz i usługi Office and Home Urszula Giercarz i usługi Office and Home

Redakcja Mój Ogrodnik:
Czym są detergenty?
Urszula Giercarz, Office and Home:
Detergenty to syntetyczne substancje aktywne, które są powszechnie stosowane do sprzątania. W ich składzie znajdziemy min. chlor, konserwanty, substancje zapachowe czy związki powierzchniowo czynne. Składniki te powodują, że detergenty skutecznie usuwają brud. Z drugiej strony nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia i środowiska. Potrafią przenikać przez skórę, wpływają negatywnie na układ nerwowy i mają działanie alergogenne. Niektóre składniki detergentów nie ulegają biodegradacji, powodując trwałe, często nieodwracalne i tragiczne w skutkach zmiany w środowisku.

Redakcja Mój Ogrodnik:
Dlaczego w branży, w kontekście ekologii, tak często mówi się o chemii?
Urszula Giercarz, Office and Home:
Dlatego, że to właśnie zastosowanie w sprzątaniu syntetycznych środków chemicznych jest tak bardzo szkodliwe dla środowiska. Zawierają one związki ropopochodne, chlor, konserwanty i substancje zapachowe które nie są zwykle całkowicie biodegradowalne. Oznaczenia z tyłu etykiety typu „trzymać z dala od dzieci” czy „mocno żrące” powinny dawać do myślenia. W kontekście ekologii jest też inny aspekt detergentów – opakowania. Po zużyciu opakowanie trafia na wysypisko rozkładając się wiele lat, a my sięgamy po nowe. Dodatkowo takie opakowania - jeśli są nie umyte - zawierają mocno skoncentrowane pozostałości środków chemicznych zanieczyszczających nasze środowisko.

Office and Home czyli jak zadbać ekoloigicznie Office and Home, czyli jak dbać o dom?
Dom w najlepszym porządku Dom w najlepszym porządku

Redakcja Mój Ogrodnik:
Czym dokładnie zajmuje się Pani firma i co Was wyróżnia?
Urszula Giercarz, Office and Home:
Zajmujemy się ekologicznymi usługami sprzątania domów, mieszkań, biur, czy przedszkoli. Ekologicznymi - tzn. takimi, które pozwalają na ograniczenie używania detergentów do minimum. W naszej firmie wykorzystujemy środki w 100% biodegradowalne, stworzone z naturalnych składników, które nie szkodzą środowisku i nie uczulają. Jesteśmy jedną z niewielu firm w Polsce z takim nastawieniem. Działamy na terenie Poznania i okolic.

Redakcja Mój Ogrodnik:
Jakie zatem stosujecie środki, urządzenia i metody na porządne eko-sprzątanie?
Urszula Giercarz, Office and Home:
Stosujemy specjalistyczne produkty dedykowane do ekologicznego i zdrowego sprzątania – czyściki czy biodegradowalne i zdrowe, a zarazem skuteczne płyny do mycia i prania. W połączeniu z umiejętnościami i dobrym sprzętem często w zupełności wystarcza wykorzystanie znanych od wieków, naturalnych środków jak sok z cytryny, ocet czy szare mydło.

Redakcja Mój Ogrodnik:
A co można poradzić przeciętnej osobie, która chce zachować ekologię przy sprzątaniu np. domu?
Urszula Giercarz, Office and Home:
Każdy, kto chce mieć czysty, zdrowy dom i dbać o środowisko może do sprzątania używać sprawdzonych metod, którymi sprzątały nasze babki. Wystarczy cytryna, która bardzo dobrze poradzi sobie z kamieniem na umywalkach. Kwaskiem cytrynowym pozbędziemy się kamienia z czajnika. Szarym mydłem możemy umyć wszystkie mocno zabrudzone powierzchnie. Octem rozcieńczonym z wodą możemy myć okna i lustra, a sodą oczyszczoną wyczyścimy fugi i dywany. By zapewnić przyjemny zapach wytwarzając swoje detergenty możemy dodać naturalne olejki eteryczne.

Redakcja Mój Ogrodnik:
Skąd u Pani pomysł na ekologiczny marketing firmy?
Urszula Giercarz, Office and Home:
Nie jesteśmy z rodzaju firm, które na fali popularności ekologii zakupiły żarówkę energooszczędną i ogłaszają wszem i wobec o swojej przyjazności dla środowiska. Firma zajmuje się ekologicznymi usługami, więc w promocji na to wskazujemy. Dla nas dbanie o środowisko jest ważne. Uważamy, że stosowanie naturalnych środków jest zdrowe i skuteczne.

Redakcja Mój Ogrodnik:
Jakie jest Pani osobiste zdanie o potrzebach ekologicznych w Polsce?
Urszula Giercarz, Office and Home:
Przede wszystkim ważne jest to, że żyjemy w czasach, w których mamy prawo wyboru. Każdy z nas jest w stanie podjąć decyzję, że będzie żył zdrowo – począwszy od jedzenia, po otaczanie się przedmiotami nieszkodliwymi dla jego zdrowia. Używamy dobrych kosmetyków, kremów – które mają dbać o naszą skórę. Zapominamy jednak o przedmiotach, z którymi stykami się cały dzień, które pokryte są wspomnianymi detergentami.

Więcej informacji na temat usług ekologicznego sprzątania znajdziecie na stronie www.officeandhome.pl
Bardzo dziękujemy za rozmowę i... praktyczne porady,
Katarzyna Dulko,
Redakcja Mój Ogrodnik