Przerabiane przeciętnego balkonu na oazę ogrodową

Pomyśleliście sobie kiedyś, jak można byłoby zamienić nieciekawy taras na coś specjalnego? jak mógłby wyglądać za dnia a jak w nocy, gdyby go odpowiednio doświetlić, jakie posadzić rośliny czy dobudować ławeczki - by móc zapraszać gości na eleganckie imprezy, czy po prostu niczym w raju zjeść śniadanie z przyjaciółmi? Oto wizja - przeciętnego, choć dużego balkonu w Warszawie.

To pewnie widzieliście. Balkon na pierwszym piętrze, niewykorzystany, chociaż przestronny. Ale z potencjałem. Obok niego duża przestrzeń ogrodu - idealnie wypielęgnowanego trawnika z krzewami. Ale nie ma ekologicznego spojrzenia na ogród - nie ma ziół, w ogóle praktycznie nie ma roślinności! Ale jest to zrozumiałe, gdyż to najprostszy sposób utrzymania w porządku przestrzeni miejskiej. Pomyślmy - gdyby jednak zamienić to w tętniące życiem zielone miejsce? Gdyby na przykład organizować tutaj happeningi, spotkania i kolacyjki z ekologicznym gotowaniem? taki plan ma Fundacja LOHAS w Warszawie, dla której pracujemy nad koncepcją zagospodarowania pięknej miejskiej przestrzeni.

Stan wyjściowy:

Warszawski placyk - do zagospodarowania Warszawski placyk - do zagospodarowania
balkon, który może być zagospodarowany Balkon, który może być zagospodarowany

Stan potencjalny:

Projekty wizualizacji wykonała dla Ogrodnika młoda projektantka ogrodów z Krakowa - Katarzyna Pabiańczyk. Koncepcje nie są oparte na koncepcji ekologicznego ogrodu, ale są przeznaczone dla konwencjonalnych ogrodników - dla których elementy ekologii są nowością, chociaż nietrudną do zrealizowania. Przykładowo, koncepcja śródziemnomorska jest możliwa do realizacji porą letnią, dlatego wiekszość roślin musi być mobilnych - łatwych do transportowania wewnątrz budynku, gdy przyjdą przymrozki. Poniżej zobaczycie, jak wyglądałby taki balkon - dokładnie ten sam co powyżej - gdyby obsadzić go śródziemnomorskimi gatunkami!

Ogród na balkonie  ws stylu śródziemnomorskim Ogród na balkonie ws stylu śródziemnomorskim
W nocy wyglądałby tak :-) W nocy wyglądałby tak :-)

Jeśli jednak nie macie ochoty na egzotykę, możecie skorzystać z propozycji stylu nowoczesnego, lub tradycyjnego. Wybór stylu, czy to ogrodu czy balkonu zależy od Was samych, jednak zachęcamy Was do stopniowego wprowadzania elementów ekologicznych do jego budowy i utrzymania: wprowadzenia możliwości korzystania z deszczówki przy podlewaniu, energooszczędnego najlepiej solarnego oświetlenia i przede wszystkim lokalnie dostępnych gatunków roślin.

Ogród w stylu nowoczesnym Ogród w stylu nowoczesnym
Balkon a stylu tradycyjnym Balkon a stylu tradycyjnym

Opracowanie: Redakcja Moj-Ogrodnik.pl
Dziękujemy Fundacji LOHAS za zdjecia.