Ogrody zimowe z Polski do Niemiec

Ogród zimowy może być oazą spokoju, wypoczynku, a także motodą na przedłużenie letniego botanicznego sezonu w ogrodzie na długie zimowe miesiące. rudny w skontruowaniu, ale technologicznie idealny, ogród zimowy to nie tylko trend ogrodniczy, ale także ekologiczny. Ponieważ przy jego kosztach cena ma znaczenie, poszukujemy z reguły najkorzystniejszych ofert architektów.

Ogród zimowy - kiedyś zwany również oranżerią, werandą słoneczną lub szklarnią - jest we współczesnej małej architekturze podstawowym przykładem estetycznego rozwiązania wykorzystującego promieniowanie słoneczne. Mimo iż ogród zimowy był popularny już wieki wcześniej, to jego walory energetyczne i termiczne doceniono dopiero w latach 80-tych wieku XX (takze polskie zabudowania balkonowe). Renesans, który obecnie przeżywa, spowodowany jest wzrostem świadomości ekologicznej. O jego rozwoju zadecydowały również przemiany, jakie dokonały się w zakresie nowych technologii i techniki budowy. Podsumowując: ogrody zimowe stały się bardziej dostępne dla przeciętnego posiadacza małego ogrodu, technologicznie łatwiejsze do zbudowania oraz praktyczniejze i opłacalne wobec rosnących cen energii.

Stworzyć przytulne miejsce na tarasie lub przed domem? Stworzyć przytulne miejsce na tarasie lub przed domem?
Jak poprawnie zaaranżować przestrzeń? Jak poprawnie zaaranżować przestrzeń?

Ogród zimowy może być projektowany od podstaw wraz z budynkiem i stanowić nierozłączny jego element. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie: można dowolnie zaprojektować i ustytuować ogród, zbudowac wszystko bardziej ekonomicznie. Dodatkową zaletą jest fakt, że wszelkie połączenia konstrukcji nośnej ze ścianą jest realizowana podczas budowy i nie zachodzi (przeważnie kosztowna) potrzeba jej dodatkowego wzmacniania.

Częstym rozwiązaniem stosowanym w budynkach np. wielorodzinnych jest zaadoptowanie istniejących balkonów lub tarasów. Rozwiązanie takie wymaga specjalnej konstrukcji umożliwiającej przesuw tafli szklanych, zaopatrzenie go w elementy grzewcze oraz rolety ograniczajace częściowo lub całkowicie ograniczenie dostępu światła. Jak podają architekci, w takim przypadku niemożliwe jest umieszczenie w ogrodzie takich elementów jak mini-fontanna, oczko wodne z ozdobnymi rybkami, wysoka roślinność itp., ze względu na ograniczoną nośność konstrukcji takich balkonów.

Małe przestrzenie w ogrodzie zimowym Małe przestrzenie w ogrodzie zimowym
Idealne warunki do ogrodu zimowego? Idealne warunki do ogrodu zimowego?

Pierwszą rzeczą, którą przy pomyśle na ogród zimowy musimy określić, jest jego ROLA - czy będzie to miejsce rekreacyjne, czy dodatkowy salon, pokój pracy (warsztat rzeźbiarski) czy też dodatkowe pomieszczenie recepcyjno-biznesowe. W każdym przypadku konieczna będzie inna aranżacja wnętrza i niejednokrotnie musi to być uwzględnione w samej konstrukcji. Resztę mozemy omówić już z architektem.

Ogrody zimowe tradycyjnie kojarzą się nieogrzewanym, letnim pomieszczeniem, przeznaczonym do wykorzystania od wiosny do jesieni - jako przedłużenie sezonu. W okresie zimowym ogród pełnił rolę bufora ograniczajacego utratę ciepła z budynku. Jednak obecnie stosowane technologie - izolacja termiczna profili, szkło termoizolacyjne oraz izolacje posadzki powodują, że oranżerie stają się powierzchniami mieszkalnymi. Pomieszczeniami, w których, stosując wyjątkowo ekonomiczne sposoby ogrzewania, można pracować, odpoczywać i korzystać z bliskości przyrody przez cały rok!

także zimą korzystać z dobrodziejstw światla? Także zimą korzystać z dobrodziejstw światla?
Ogród zimowy, czy wystarczą większe okna? Ogród zimowy, czy wystarczą większe okna?

Wszyscy jesteśmy zafascynowani możliwościami, jakie daja ogrody zimowe, czy to funkcjonalnociami dla domowników, czy dekoracją, albo ekologią. Jedno jest pewne - za darmo zbudować się ich raczej nie ma. Pewnie dlatego, na rynku liczą sie najlepsi architekci w najniżzej cenie, i już dzisiaj m.in. niemieccy klineci wolą zamawiać takie ogrody u polskich specjalistów. U kogo będą zamawiać niemieccy?

Opracowanie: Wertangebot, Polska jakość na niemieckim rynku
Rejestracja polskich firm n niemieckim portalu: Wertangebot.pl