Zielone gąsienice zjadają bukszpan

Wielka inwazja zielonych gąsienic, które nagle pojawiły się na zawsze zdrowym bukszpanie? To najprawdopodobniej omacnina - Cydalima perspectalis, zwana także ćmą bukszpanową.
Dorosły motyl ćmy bukszpanowej Dorosły motyl ćmy bukszpanowej
Larmy ćmy bukszpanowej Larmy ćmy bukszpanowej
Larwy powodują poważne uszkodzenia Larwy powodują poważne uszkodzenia

Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce kilka lat temu, powodując spustoszenie w uprawach bukszpanu. Jeśli spotkałeś go także w swoim ogrodzie lub swojego sąsiada, należy co roku wiosną -na przełomie kwietnia i maja, sprawdzać ewentualną obecność gąsienic i pierwszych uszkodzeń.

Cykl rozwojowy owada

Dorosły owad -nocny motyl, składa jaja wewnątrz krzewu, po spodniej stronie liści. Z jaj wylęgają się młode larwy, które żywią się blaszką liściową rośliny. Z czasem larwy (gąsienice) rosną i tworzą o przędzę, trawa to od kilkunastu do kilkudziesięciu dni i jest uzależnione od temperatury otoczenia. Im wyższa, to ten rozwój jest szybszy. Z larwy powstaje poczwarka, a z niej motyl. Ten dorosły owad żyje zaledwie kilka dni. Można go zaobserwować nocą, gdy przeciągnie go światło. Cały cykl powtarza się jeszcze dwa razy, a w cieplejszych latach nawet trzy. Zimuje larwa owinięta ściśle przędzą i liśćmi.

Szkodliwość owada

To larwy, czyli gąsienice wyjadają blaszkę liściową liści bukszpanu, pozostawiając zaschnięte nerwy i brzegi. Ich ilość i intensywność działania może doprowadzić do gołożeru.

DZIAŁAJ WCZEŚNIE, CZYLI EKOLOGICZNIE

Wczesna diagnoza, czyli obserwowanie uszkodzeń, które powstały na roślinie sukces w walce ze szkodnikami naszych roślin.


Walka ze szkodnikiem jest nierówna, gdyż jako obcy gatunek owada (pochodzi z Azji -przywieziony najprawdopodobniej z transportem owoców lub roślin do Europy), brak jest jego naturalnego wroga, czyli szerszenia azjatyckiego.

Co możemy zrobić:

1. Sprawdzaj stan roślin i ewentualnych uszkodzeń, aby szybko reagować.
2. Niszcz larwy mechanicznie.
3. Pułapki feromonowe przyciągają motyle, przez co zmniejszają rozprzestrzenianie się owada, ale także dają znać iż się pojawił.
4. Preparaty naturalne ze skrzypu polnego i wrotycza pospolitego działają, na owady z aparatem gryzącym.
5. Przy bardzo późnym wykryciu owada, gdy doszło już do gołożeru, zastosuj środek chemiczny typowy przy stosowanych na gąsienice.
6. Wycinaj najsłabsze obgryzione pędy i pal je.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik, Beata Dulko-Kaszowska