Żurawina ostatnio bardzo modna

Już nie tylko konfitury z żurawiny, ser camembert z żurawiną, ale także soki i całe serie naturalnych kosmetyków - świat odkrywa zalety żurawiny. Te krzewinkę bardzo łatwo jest wyhodować w polskich warunkach, wymaga kwaśnej gleby i dbania o wilgotne podłoże.
Świeża roślina żurawiny Świeża roślina żurawiny

Żurawina w kilku słowach:

Do naszych lokalnych warunków najlepiej jest kupić małą sadzonkę rośliny, ponieważ szybciej doczekamy się owoców jak gdybyśmy wysiali nasiona. Krzewinka lubi kwaśne i stosunkowo wilgotne podłoże. Dziko rosnąca w górskich lasach jest pod ochroną.

Żurawina najlepiej rośnie w klimacie skandynawskim, podobnie jak borówki czy jeżyny. W uprawie wykorzystywana jest żurawina wielkoowocowa (Vaccicium macrocarpon Ait.) pochodząca z Ameryki. Można ją uprawiać w ogrodzie, tak jak borówki, które mają podobne wymagania glebowe i klimatyczne.

Kupując sadzonkę warto równocześnie zaopatrzyć się w kwaśny torf, który polepszy strukturę gleby i zakwasi ją dodatkowo. Polscy ogrodnicy często wykorzystują żurawinę także do wyścielania podłoża, ponieważ ładnie rozkłada się na ziemi. Na jesień część liści przebarwia się na czerwono, choć generalnie pozostaje zimozielona.

Krzew w ogrodzie rozmnażamy ...

Łatwo wytwarza krótkie - 25 cm - korzenie na każdej części pędów, po zetknięciu się ich z wilgotnym i kwaśnym podłożem. Cecha ta wiąże się z jej naturalnym środowiskiem, gdzie zasiedla torfowiska powstające z mchu, czy też bagienne bory. Żurawinę nalepiaj rozmnażać późną jesienią, czy nawet zimą, gdy jej pędy nie rosną. A liści przecież też nie zrzuca. jeżeli chodzi o pielęgnację już przyjętej rośliny, to wystarczy ją odchwaszczać, podlewać oraz czasem nawozić siarczanem amonowym (ale do lipca maksymalnie). Warto też wyściółkować powierzchnię, gdzie rośnie.

Potrzebujesz pomocy w robieniu sadzonek? Obejrzyj video z Ogrodnika o sadzonkach!

Żurawina skandynawskim przysmakiem Żurawina skandynawskim przysmakiem
Wiele możliwości wykorzystania żurawiny Wiele możliwości wykorzystania żurawiny

ZASTOSOWANIE żurawiny

1. W kuchni
Żurawina jest znana z mało smacznych, kwaśnych owoców nienadających się do spożycia w stanie świeżym. Dlatego należy je przetworzyć. Owocem jest tutaj mięsista, czerwona jagoda. Plon, jaki powinniśmy uzyskać z 1 m2 to około 2 kg.

2. Dlaczego w kosmetykach?
Wyciąg z owocu żurawiny - połączony z ekstraktem zielonej kawy, olejkiem z winogron i woskiem zrobionym ze skórek cytryny (wszystko można przyrządzić w domu) charakteryzuje się tym, że nadaje skórze gładki i jędrny wygląd.

Szukasz nowych przepisów kulinarnych? Poczytaj o zdrowych warzywach i owocach!