Ogród przyjazny zwierzętom i owadom

Ogród przyjazny dla zwierząt i owadów - to marzenie ekologicznego ogrodnika, szczególnie miejskiego. Owady, kojarzące się niektórym tylko ze szkodnikami, świadczą o niesamowitym bogactwie ogrodu. Motyle, pszczoły - dają więcej niż myślimy. Jak je zachować a przy okazji dzięki ich pomocy wspomóc walkę ze szkodnikami?
Motyle w ogrodzie Motyle w ogrodzie
Małe kotki Małe kotki
Biedronka jest bardzo pożyteczna Biedronka jest bardzo pożyteczna

Biedronka pojawia się tam, gdzie atakują mszyce

Biedronka jest bardzo pożytecznym owadem dla ogrodnika - przydatnym szczególnie w walce z mszycami. Dorosłe osobniki zimują w szparach w budynkach, pod ziemią lub pod korą drzewa. Zarówno tak jak dorosłe osobniki, ich larwy zjadają kilkaset mszyc dziennie, nawet w czasie swojego rozwoju. W Polsce najczęściej możemy spotkać gatunek o nazwie: biedronka siedmiokropka - Coccinella septempunctata.

W naszych ogrodach chętnie spotykali byśmy także motyle, a one chętnie odwiedzają rośliny wytwarzające słodki nektar. Najlepszym rozwiązaniem, abyśmy się mogli cieszyć wizytą motyli przez cały rok, jest posadzenie roślin miododajnych kwitnących o każdej porze roku:

- wiosna: sasanka alpejska, janowiec włosisty, forsycja pośrednia, dereń jadalny
- lato: tulipanowiec amerykański, tawuła nippońska , suchodrzew maacka , pęcherznica kalinolistna, facelia błękitna
- jesień: aster, rozchodniki.

Rośliny miododajne przyciągają także pszczoły, trzmiele i inne owady, dzięki nim możemy się cieszyć całą paletą barw i zapachów w naszym ogrodzie.

Innym bardzo ważnym osobnikiem w naszych ogrodach, choć często niedocenianym, jest jeż. Głównym przysmakiem jeża są dżdżownice (pierścienice) , ale także ślimaki, szarańczaki, jaszczurki, węże, chrząszcze i inne owady, niekiedy żaby, małe gryzonie, jaja i pisklęta ptaków, a czasami padlina i owoce opadłe z drzew. Jeśli znajdziesz jeża i nie wiesz jak mu pomóc, to tu znajdziesz wskazówki: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży .

Nie pogardzimy także wizytą ptaków w naszym ogrodzie. Będą one naszymi częstymi gośćmi, jeśli znajdą u nas poidełka lub na drzewach umieścimy dla nich legowiska. Pamiętajmy jednak, aby chronić te miejsca z dala od drapieżników. Legowiska należy pielęgnować. Jesienią oczyszczamy je, aby pozbyć się pasożytów i bakterii. Zimą pamiętajmy o dokarmianiu ptaków, a one w podzięce w inne pory roku będą niszczyć szkodniki z naszych drzew.

W walce ze szkodnikami człowiek często stosuje środki chemiczne. Są one zagrożeniem nie tylko dla pasożytów, ale i naszych sprzymierzeńców. Dodatkowo złe ich stosowanie może zagrozić nie tylko nam, ale i naszym pupilom. Więc jeśli już musimy to zastosujmy środki odstraszające.

Projektując ogród trzeba także wziąć pod uwagę fakt, kto będzie z niego korzystał. Istnieje wiele roślin, które ze względu na zawartość w sobie pewnych środków, możemy zaliczyć do trujących, są nimi np Przebiśnieg pospolity , żarnowiec miotlasty, sasanka alpejska, janowiec włosisty, bagno pospolite lub których owoce mogą być trujące szkarłatka amerykańska (łc. Phytolacca americana)

Tekst i zdjęcia: Ela Dulko