Jak przebiśniegi i inne maleństwa przyprowadzają wiosnę?

Prawdziwą zapowiedzią wiosny jest przebiśnieg i rannik zimowy, później dołącza do nich reszta popularnych roślin cebulowych: krokus, hiacynt i tulipan. Ale w parkach i ogrodach botanicznych królują cebulice, czy śnieżyce. Robi się pięknie - nacieszmy się tymi pierwszymi botanicznymi zwiastunami ciepłej wiosny!

Od lat w naszych ogrodach i parkach królują wiosną rośliny cebulowe. Najpopularniejsze tulipany, hiacynty, krokusy i narcyzy zapowiadają nadejście cieplejszych dni. Duża zaletą wiosennych kwiatów jest różny termin i długość kwitnienia oraz spora liczba odmian dostępna na rynku. Obecnie możemy wyhodować wszystkie kolory tulipanów oraz popularne barwy dla hiacyntów i krokusów. Dostępne są także mniej popularne gatunki: przebiśniegu, śnieżycy, śnieżynki kojarzone z ogrodami naturalistycznymi. A to właśnie przebiśnieg pospolity i rannik zimowy ze względu na małą wrażliwość na mrozy ukazują się gdy ziemię pokrywa jeszcze śnieg.

Przebiśnieg pospolity lubi gleby próchniczne i przepuszczalne i często spotykamy go w parkach i lasach tak jak rannika zimowego, który okazuje się jako pęd zakończony żółtym kwiatem, otoczonym żywozielonymi liśćmi. Roślina jest bardzo trwała - kwitnie około 25 dni, a jej liście dekorują ogród do samego maja.

W tym samym czasie co rannik zimowy i przebiśnieg pojawia się śnieżyca. Także jest rośliną rodzimą, podobną do przebiśniegu lecz nieznacznie wyższą, a pochylone w dół kielichy są szersze i płatki oznaczone żółtozieloną plamką.

Marzec to czas dla krokusów wiosennych, kokoryczki, śnieżnika oraz irysów cebulowych. Spośród tych rodzajów najlepiej znany jest krokus zwany także szafranem. Szerokie i piękne łany u podnóża Tatr, wyściela końcem zimy szafran spiski Crocus scepusiensis, ale w naszych ogrodach uprawiamy liczne odmiany krokusa wiosennego Crocus vernus oraz krokusa złotego Crocus chryzanthus. Co roku na żyznych glebach poszerzają swoje terytoria namnażając się z jednorocznych cebul.

Bardzo dobrze rozsiewa się także śnieżnik, przypominający hiacynta. Zbudowany jest z 2 do 4 liści oraz szypułki z szeroko otwartymi, dużymi kwiatami. Roślina jest niewielka ale idealnie wpasowuje się między korzenie drzew i ogrody skalne.

Gdy rannik zimowy i przebiśnieg pospolity kończą swoje kwitnienie, znad liści ukazują się pierwsze kwiaty tulipanów, narcyzów oraz w końcu hiacyntów. To najpopularniejsze rośliny wiosenne cebulowe, sadzone pojedynczo lub w grupach, a wtedy najlepiej widoczne są wysoko cenionych walorem ogrodu. Końcem maja i początkiem czerwca dołączają do nich wysokie szachownice cesarskie.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska