Zimowe kwiaty, czyli o grudnikach i cyklamenach

W okresie jesienno-zimowym, gdy za oknem nasz ogród zasypia pod ciepłą kołderką śniegu, w naszych domach ożywa wspaniała tęcza barw kwiatów. To cyklameny, grudniki i azalie ubarwiają nam krótkie dni zimy.
Pięknie jet mieć także rośliny domowe Pięknie jet mieć także rośliny domowe

JAKIE GATUNKI DO DOMU?

Krótkie dni zimy to naturalny czas kwitnienia dla cyklamenów i grudników. To także typowe rośliny uprawiane w domach. Azalia natomiast to ogrodowy gatunek azali japońskiej, które dzięki uprawie w szklarniach są dostosowane przez producenta do tego aby kwitnąć i rosnąć w mieszkaniach. Tolerują jednak chłodniejsze temperatury i jasne, rozproszone światło. Uprawiamy je w kwaśnym podłożu, pamiętając aby stale było wilgotne.

Aby roślina zakwitła jesienią, należy wiosną przestać ją nawozić i najlepiej umieścić w cichym zakątku w ogrodzie. Zmiana temperatury między dniem i nocą oraz lekki półcień połączony z wilgotnym podłożem, implikują w tworzenie pąków kwiatowych. Gdy jesienią (po pierwszych przymrozkach) wniesiemy azalię z powrotem do domu i zaczniemy nawozić, po miesiącu powinna odwdzięczyć się mnóstwem kwiatów.

ULUBIONY GRUDNIK ...

Grudnik zwany potocznie kaktusem bożonarodzeniowym to typowy kaktus, którego pędy i liście zostały przekształcone w zielone spichlerze gromadzące wodę i substancje zapasowe na trudne czasy. Jednak w przeciwieństwie do typowych kaktusów, grudnik kwitnie jesienią aż do wiosny. Jego wiotkie pędy przewisają majestatycznie pod ich ciężarem.

Kaktusa bożonarodzeniowego uprawiamy jak typową roślinę pokojową, podlewając ją jednak rzadziej. Latem warto wystawić ją za okno do półcienia, tak aby bezpośrednie słońce nie spaliło delikatnych (nie przyzwyczajonych) tkanek.

Grudnik Grudnik
Cyklamen Cyklamen

Grudnik najlepiej prezentuje się w wysokich i obszernych donicach, których brzegi okrywa pędami i kwiatami. Te ostatnie okrywają się we wszystkich odcieniach różu i czerwieni. Ich pojawienie się uwarunkowane jest zmianami temperatur latem oraz nawożeniem (nawóz dla roślin kwitnących).

Obecnie przez cały rok sprzedawane są kwitnące cyklameny zwane także fiołkami alpejskimi, pomimo, iż naturalnym ich czasem kwitnienia są miesiące późno jesienne i zimowe. Lubią chłodne pomieszczenia o jasnym, rozproszonym świetle. Cyklamen należy do roślin bulwiastych, więc podlewamy go od dołu nalewając wodę do spotka. Wlewając wodę bezpośrednio do ziemi narażamy roślinę na przegnicie bulwy oraz rozety liści i pąków kwiatowych, które z niej wyrastają.

Cyklameny uwielbiane są za bujną rozetę liści o różnych zdobieniach blaszki liściowej oraz kwiaty, których płatki unoszą się do góry. Ich brzegi są proste lub pofalowane, a barwy jednolitej (od bieli po ciemną purpurę i fiolet) lub dwubarwne. Ich uprawa jednak jest bardziej skomplikowana. Cyklameny potrzebują po zimie długiego okresu spoczynku, a więc gdy w styczniu i lutym wydają już mniej liści i kwiatów, przestajemy je nawozić i podlewać. Po przesuszeniu podłoża i bulwy, przenosimy ją do chłodniejszej i ciemnej piwnicy oraz przetrzymujemy tak przez 2-3 miesiące. Latem wymieniamy podłoże, zabieramy do dziennego pokoju i nawadniamy. Gdy bulwa wytworzy znaczną rozetę liści zaczynamy nawożenie.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu