Podpędzanie cebul w domowych warunkach

Może posiadamy kilka zapomnianych cebul tulipanów, narcyzów, hiacyntów lub krokusów w naszych piwnicach, które nie zdążyliśmy wysadzić późnym latem. To może być dla nich idealny czas, aby wykorzystać w wiosennych kompozycjach doniczkowych. Do roboty z cebulami!
Hiacynt Hiacynt
Narcyz Narcyz
Kompozycja wiosenne Kompozycja wiosenne


Cebulowe to specyficzne rośliny, które przystosowały swoją budowę do okresowych, zmiennych warunków środowiska, w których naturalnie żyją. W okresie ulistnienia, gromadzą potrzebne substancje odżywcze w cebulach, po to aby wykorzystać je w okresie kwitnienia.

Jednak aby do tego doszło, muszą przejść okres spoczynku, w warunkach przechłodzenia. W gruncie, pomimo dużego mrozu, cebulę ochrania gleba, ściółka oraz wytworzone jesienią korzenie, które potrafią ją zagłębić dodatkowo (zjawisko powszechne u lilii).

Jak przechłodzić cebule w domu?
W warunkach domowych także możemy podpędzić cebule tulipanów, narcyzów czy hiacyntów, przechowując je min. przez okres 5-6 tygodni w temp. 2-3 st.C. Im wyższa temperatura czas się wydłuża. Możesz wybrać chłodną piwnicę lub lodówkę.WAŻNE!

Przechowując cebule w lodówce ułóż je luźno w pojemniku po jajkach, nie zamknięte w workach foliowych, gdzie mogłyby zgnić. Możesz je także posadzić do donic z żyzną ziemią już późną jesienią lub wczesną zimą, przetrzymując je na zewnątrz. Przy nasilających się mrozach przestaw donice do chłodnych pomieszczeń lub dobrze ochroń (odizoluj styropianem od dołu i owiń agrowłókniną, tekturą) na czas chłodnej zimy.

Wykorzystując jednak cebule przechowywane w piwnicy bez sadzenia, masz większą możliwość wyboru terminu ich kwitnienia. Cebula posadzona w temperaturze kilku stopni Celsjusza do donicy, zakwitnie po około 6 tygodniach.

Bezpośrednio przed posadzeniem dobrze jest zaprawić cebule preparatami grzybobójczymi. Podłoże do którego posadzisz cebule musi być żyzne i przepuszczalne, zawsze lekko wilgotne. Po 3-4 tygodniach zauważymy pierwsze szczyty wyrastających liści. Jeśli zależy Ci na szybkim stworzeniu kompozycji, przenosimy donice do pokoju o wyższej temperaturze.

PAMIĘTAJMY!
Temperatura pokojowa powoduje, iż rośliny szybko wyrastają i przekwitają, więc umieszczajmy nasze kompozycje wiosenne nad wyłączonym kaloryferem lub na zewnętrznym parapecie okiennym, oczywiście dobrze nasłonecznionym.

Pielęgnacja kompozycji wiosennych

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu