Jesienne strzyżenie żywopłotu

Żywopłot potrafi grodzić, potrafi też zdobić. Ważne dla ogrodnika jest to, by umiejętnie o niego dļać. Nieprawdą bowiem jest, że wiecznie zielone czy złociste tuje będą wiecznie zielone i świeże. Jeśli pozwolimy im przemarznąć lub rozrosnąć się w niekontrolowane kierunki na wiosnę możemy się obudzić w prawdziwym horrorze. Producent nożyc Husquarna radzi, jakie czynności warto już na jesień wykonać.
Husquarna i ich narzędzia Husquarna i ich narzędzia
Pomoc  wprzydomowym ogrodku Pomoc w przydomowym ogrodku
Każdy lubi własne formy Każdy lubi własne formy

Jesień już za pasem, a to oznacza, że czas właściwie przygotować rośliny w przydomowych zieleńcach. Ochłodzenie, częstsze opady oraz krótsze dni mogą spowodować obumieranie gałęzi i pędów żywopłotów. Dzięki odpowiedniej opiece w dalszym ciągu będą one oazą ciszy, spokoju oraz relaksu. Aby zachować ładny oraz zdrowy wygląd naszego „żywego ogrodzenia” warto wykonać kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych.

I. Jak strzyc?

Każdy żywopłot warto przycinać regularnie, dwa razy w sezonie, skracając go o długość potrzebną do uzyskania pożądanej formy. W porze jesiennej dla większości żywopłotów jest to około 10cm. Dzięki temu staną się one nie tylko gęstsze, ale i zdrowsze - wzmocni to ich gałęzie, a roślina nie straci energii na zbędny rozrost. Jesienne cięcie jest niezbędne także z innych powodów. Młode pędy mogą nie dać sobie rady z nagłym spadkiem temperatury i w efekcie uschnąć. Strzyżenie żywopłotów we wrześniu lub październiku zabezpiecza je także przed zimą. Czynności te przeprowadza się celowo o tej porze roku, aby łodygi krzewów zdążyły zdrewnieć do czasu przymrozków.

II. Zabiegi pielęgnacyjne

Mimo, iż istnieje wiele gatunków żywopłotów, można wyróżnić kilka czynności pielęgnacyjnych wspólnych dla każdego z nich.

1. Wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości. W przypadku żywopłotów formowanych, takich jak grab, buk, tuja czy cedr, szczyty należy przystrzyc do płaskiej powierzchni. Dzięki temu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny.

2. Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się śniegu.

"Dla mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem jest użycie słupków i sznurka, w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich, prostych żywopłotów. Pomocna może się też okazać specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni" – mowi Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

III. Czym strzyc?

Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów powinny być przede wszystkim ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami spowoduje uszkodzenia pędów, co wygląda nieestetycznie, a w efekcie może doprowadzić do chorób roślin.

Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika. Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę bardzo wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocnym mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudnodostępnych.

"Husqvarna dzięki wiedzy zdobytej poprzez nieustanne udoskonalanie produktów, w tym nożyc do żywopłotu, stworzyła mniejsze i tańsze narzędzie: nożyce 226HD60S, które zachowują wysoką wydajność oraz komfort pracy. Z myślą o użytkownikach zawodowo zajmujących się pielęgnacją terenów zieleni Husqvarna opracowała dwa modele nożyc: 323HE3 oraz 325HE4x. To potężne maszyny na wysięgniku, posiadające mechanizm ograniczenia emisji spalin" – dodaje Andrzej Cieciuch.

Źródło: Informacja prasowa