Rozmnażanie generatywne roślin ogrodowych

Najprostszym, a czasem nawet jedynym sposobem namnażania roślin jest ich rozmnażanie tzw. sposobem generatywnym, czyli przez wysiew nasion. W zależności od gatunku rośliny może on mieć także swoje konsekwencje w dalszej uprawie gatunku.
Nasionka do domowego rozsiewu Nasionka do domowego rozsiewu


Wszystkie rośliny świata rozmnażają się generatywnie. Część gatunków wytwarza niemal niewidoczne nasiona, pozostałe w widocznych kwiatostanach, bądź pojedyncze - otoczone miąższem jak np. brzoskwinia czy czereśnia.

Samych typów owocostanów, a co się z tym wiąże także sposobów wysiewania nasion przez roślinę, jest bardzo dużo. Większość gatunków polskiej flory tworzy właśnie miąższ, który zjadany jest przez owady, ptaki czy zwierzęta, które z kolei wydalając nasiona jednocześnie rozpuszczają ich slodką osłonkę umożliwiając kiełkowanie zarodka.


Nasiona, które kupujemy w sklepach, są już specjalnie przygotowane do rozsiewu.
Oznacza to między innymi takie zasady:
- wyselekcjonowane są te najlepsze nasionka;
- wszystkie najczęściej otoczone są preparatem grzybobójczym;
- wszystkie przeszły okres zimnych temperatur.

Roślina zabezpiecza się przed utratą nasion w czasie zimy produkując inhibitory uniemożliwiające przedwczesne kiełkowanie nasion. Te inhibitory rozkładane są pod wpływem niskiej temperatury, a sam proces kiełkowania jest czysto fizyczny. Jest bowiem związany z pęcznieniem nasienia poprzez pobieranie wody.

Rozsada bukszpanu złocistego Rozsada bukszpanu złocistego
Duże z małego w ogrodzie Duże z małego w ogrodzie


Jeśli chcemy sami rozmnażać rośliny choćby jednoroczne, nie powinniśmy napotkać przy tym żadnych problemów, gdyż ich siła kiełkowania jest bardzo duża. Podobnie jest z samą liczbą nasion - w końcu to ich jedyny sposób występowania na świecie.

Przy gatunkach wieloletnich pamiętajmy, iż nie tworzymy klonów (tak jak przy rozmnażaniu wegetatywnym), lecz nowe rośliny. Wszystkie bezwzględnie, aby mogły zakwitnąć, muszą przejść do stadium fizjologicznego rozmnażania. U różnych gatunków wynosi on od kilku do kilkunastu lat (np. magnolia zakwitnie po około 10 lat od wschodu). Dlatego tylko część roślin w praktyce rozmnażamy przez wysiew nasion - szczególnie te jednoroczne, byliny o szybkiej możliwości zakwitu oraz krzewy i drzewa do produkcji podkładek w szczepieniu.

Autor tekstu: Beata Dulko
Potrzebujesz porady ogrodnika? Napisz do nas
Zobacz filmy video jak samemu wysiewać nasiona i podstawowe informacje o sadzeniu cebul.