Mistrzowskie rozgrywki na przydomowym boisku

Zamiast ćwiczyć drybling i podania na prawdziwej murawie, mecze oglądamy w telewizji, a w piłkę gramy na konsoli. Nie ma się co dziwić, skoro coraz rzadziej spędzamy czas na świeżym powietrzu, na stadiony najczęściej jest za daleko, a szkolnych boisk i orlików jakby ciągle mało.
W nich cala pilkarska nadzieja W nich cała piłkarska nadzieja

Pełnowymiarowe boisko jest marzeniem niejednego amatora futbolowych rozgrywek, dlatego warto na przydomowym terenie wygospodarować przestrzeń odpowiednią do gry w piłkę. Ustalenia Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) z 2008 roku określają dopuszczalne wymiary piłkarskiego boiska jako 68 na 105 metrów. Sporo, dlatego jeżeli nasza działka okaże się zbyt mała, pamiętajmy, że wytyczanie nawet niedużego obszaru na pole gry powinno zawsze być przeprowadzone z zachowaniem odpowiednich proporcji każdego z wymiarów.

Zacznij od gruntu

Odpowiednie przygotowanie pod boisko podłoża trawnika przy domu pozwoli uzyskać trawę niczym zielony dywan ze stadionów. Marcin Liszyński, Dyrektor Handlowy w firmie GGP Polska, dystrybutora urządzeń STIGA, radzi: - Dostosowanie trawnika pod przydomowe boisko najlepiej rozpocząć od oceny stanu jego podłoża. Jeżeli w ogrodzie zalega widoczna warstwa filcu z mchu i chwastów, konieczne będzie pozbycie się jej przy pomocy wertykulatora – urządzenie nacina darń, aby usunąć martwe rośliny i napowietrzyć glebę. Po zabiegu wertykulacji warto dosiać trochę świeżej trawy, aby zagęścić murawę.

Podczas tworzenia domowego boiska nie można zapomnieć o wyrównaniu jego powierzchni. - Przy dużych nierównościach i kępach trawy można skorzystać z pomocy walca, mniejsze z nich wystarczy usunąć używając grabi czy szpadla – mówi ekspert ze STIGI. Zabieg ten jest niezbędny, aby gra była bezpieczna dla piłkarzy i pozwoliła im uniknąć kontuzji sportowych. Wyrównanie ziemi wpływa także bezpośrednio na jakość i komfort gry – nierówne podłoże może zatrzymywać piłkę i powodować powstawanie kałuż po opadach deszczu.
Sekret murawy stadionowej
Zieloną murawę pokrywającą boisko profesjonalnego stadionu piłkarskiego można uzyskać w przydomowych warunkach stosując się do kilku podstawowych zasad. Nie będzie konieczne kupowanie kosztownej trawy z rolki, której rozłożenie wymaga profesjonalnej pomocy ogrodniczej. - Tajemnicą wytrzymałej i gęstej trawy na najlepszych boiskach jest jej odpowiedni gatunek. Na przygotowanie murawy poleca się gatunki taki jak życica trwała i wiechlina łąkowa. Posiadają one szerokie źdźbła odporne na intensywną eksploatację, a w przypadku uszkodzeń łatwo się ponownie rozkrzewiają
– mówi Marcin Liszyński.

Wymarzone boisko pod domem? Wymarzone boisko pod domem?

Na rynku dostępne są najczęściej gotowe mieszanki przeznaczone dla boisk piłkarskich. Jeśli te, które zakupiliśmy posiadają w swoim składzie znaczną większość życicy i wiechliny, możemy być pewni, że doskonale sprawdzą się jako podłoże boiska.

Zostań greenkeeperem

Pośród obsługi każdego profesjonalnego stadionu nie może zabraknąć specjalisty od pielęgnowania i utrzymywania zieleni, tzw. greenkeepera. Jest on w pełni odpowiedzialny za stan murawy, jej nawodnienie i regularne przycinanie. Aby przydomowe boisko przez cały sezon służyło za bezpieczne miejsce do gry, należy również zajmować się nim systematycznie.

Ekspert ze STIGI radzi: - Trawa na przydomowym boisku powinna być przycinana najlepiej co dwa-trzy dni, aby źdźbła miały długość 2,5-3 cm. Dzięki temu zabiegowi murawa będzie gęsta i bez problemu poradzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, na które jest narażona podczas gry. Gdy brakuje nam czasu na koszenie, rozważmy zakup kosiarki automatycznej, czyli robota, który samodzielnie skosi trawnik. Jest to rozwiązanie droższe, jednak pozwala oszczędzić czas poświęcony na pielęgnację murawy, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych pól do gry.

Pielęgnując trawę boiska nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Trawnik najlepiej jest nawadniać wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. Dzięki odpowiednio dostosowanej porze dnia łatwiej jest uniknąć uszkodzeń źdźbeł spowodowanych różnicą temperatur miedzy nagrzaną od słońca trawą a zimnym strumieniem wody. Podlewać trawnik można przy pomocy zwykłego szlaucha, natomiast wygodniej jest korzystać z systemów automatycznego nawadniania.

- Przy wyborze kosiarki do trawy, która będzie służyła do przycinania trawnika na boisku przy domu, należy zwrócić szczególną uwagę na modele mulczujące. Ich ostrze mocno rozdrabnia ścięte źdźbła, które po opadnięciu na ziemię tworzą lekką warstwę chroniącą ją przed nadmiernym przesuszeniem – radzi Marcin Liszyński.

Boisko z prawdziwego zdarzenia

Po przygotowaniu murawy przychodzi pora na zadbanie o podstawowe elementy wyposażenia boiska piłkarskiego. Warto zacząć od wytyczenia linii bocznych i bramkowych – powinny być szerokie na 10-12 centymetrów. Aby były trwałe mimo opadów deszczu, najlepiej malować je płynną kredą. Nie stosujmy popularnego niegdyś wapna - jest szkodliwe dla zdrowia. Odległość między pionowymi słupkami bramki (każdy o wysokości 2,44 m) ma wynosić 7,32 m. Po oznaczeniu pola bramkowego, pola karnego i punktu środkowego boiska, czas na pierwszy gwizdek.

Informacje: STIGA