Karmniki dla ptaków - obowiązkowy zakup do ogrodu na zimę

Dokarmianie ptaków ma im ułatwić przetrwanie zimy, gdy warunki ich życia znacznie się pogarszają z powodu braku pokarmu, krótkich dni, opadów śniegu, zawiei i zamieci oraz mrozu. Ogrodnikowi pomoże również zwabić skrzydlatych gości i zachęcić do pozostania na dłużej. Ptaki odwdzięczą się na wiosnę nie tylko miłymi głosikami, ale także wyjadaniem szkodników.
Ta mewa wyżywi się sama Ta mewa wyżywi się sama


Chociaż zimy coraz cieplejsze, także w Polsce, nadal warto dokarmiać ptaki w swoim ogrodzie. Odwdzięczą nam się ekologicznym miejscem na cały rok. Jest jednak kilka zasad, które gwarantują, że im pomożemy, a nie zaszkodzimy nieświadomie.

Po pierwsze decyzja o zbudowaniu karmników czy wodopojów musi być przemyślana - raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać przynajmniej do pełnej wiosny, gdyż zwierzęta się od nas uzależniają. Szczególnie w przedwiośniu zasoby pokarmowe dla ptaków kończą się, a także kończy się zapas tłuszczu w ich tkankach. Karma powinna być stale i w nadmiarze wykładana w karmniku. Oczywiście pomimo stałego dokarmiania ptaki nie przestają samodzielnie poszukiwać pokarmu, i nadal zjadają owady, ich jaja i poczwarki, nasiona chwastów - dlatego nie musimy się obawiać, że "odpuszczą oczyszczanie ogrodu z przejedzenia."

W ogrodzie karmniki powinniśmy wystawić tam, gdzie jest najwięcej drzew i krzewów (a jeszcze lepiej bluszy czy winorośli), ale w miarę wysoko, by koty nie miały do nich zbyt łatwego dostępu. Ptaki powinny mieć łatwy dolot i odlot oraz możliwość obserwacji otoczenia. Powinny być także dobrze osłonięte od wiatru.

Częsty gość w Polsce Częsty gość w Polsce
Pawie w parkach miejskich też dokarmiać? Pawie w parkach miejskich też dokarmiać?

Ptasia dieta
Ptakom nie można podawać byle czego. Gotowa karmę warto kupić w centrum ogrodniczym. Samemu możemy podawać nasiona słonecznika, dyni i ogórka (częściowo rozdrobnione), maku, konopi, astrów, mniszka, chabru, pokrzywy, ostu, łopianu, ale także owoce jarzębiny, bzu czarnego, kaliny, aronii, głogu, róży, ligustru, wiciokrzewu, szyszkojagody jałowca zmieszanej z prosem. Pokarmem może być także tłuszcz - szczególnie lubią go sikorki. Co bardzo ważne - nie można podawać solonych produktów!. Szczególnie solona słonina skazuje ptaki na męczarnie, a nawet śmierć. Podobnie z popularnym podawaniem chleba - powinien być tylko dodatkiem, gdyż w nadmiarze kwaśnieje w przewodzie pokarmowym powodując choroby. Pamiętajmy o tym, gdy wybierzemy się nad rzekę karmić łabędzie ...

Więcej informacji: Jak dokarmiać ptaki
Tekst i zdjęcia: Elżbieta Dulko